Sandbox

Create a new talk

Programme

SCHEDULE

Saturday 14th - Sunday 15th: Installation setup

  • BioOsc - Gregoire Lauvin
  • Museur Modele A - Stéphanie Richard aka GastFall, Emmanuel Allard, Gérard Parésys, Alexandre Korber (Quelquejeu)
  • the Road Between Us - EEmilie Brout & Maxime Marion
  • TAZ Zone d'Attention Temporaire - Vanessa Brunet, Anecess Desjardin, Natacha Mercier,Yannick Riffault, Princess Huguette

These installations will last till the end of the festival (22nd of June).

Monday 16th: Conference Day #1
* 9h-10H: Introduction
* 10h-11h: Opera Calling - #!/usr/bin/doma
* 11h-12h: Pratiques Analogiques - Grégoire Lauvin
* 12h-13h: HostileWRT - Florian Fainelli & Philippe Langlois

* 14h-15h: Hackerbot Labs, the creation of legitimate chaos. - 3ric Johanson, The Shmoo Group
* 15h-16h: Histoire et enjeux du Logiciel Libre.odt - Lionel Allorge APRIL
* 16h-17h: Hacking Airflow: Ordinary Aerodynamics for Fun and Profit - Olivier Cleynen
* 17h-18h: MultiMesh - Benjamin Henrion
* 18h-19h: BACKTRACK 3 : UN COUTEAU SUISSE DE LA SECURITE RESEAU - Shaman Virtuel
* 19h-20h: Bricophone, 5G "operator-less" telephone network - BricoLabs
* 20h-21h: La Quadrature du Net - Jeremie ZIMMERMANN

Tuesday 17th: Conference Day #2
* 10h-11h: What is terrorism - Anne Roth
* 11h-12h: Disclosing Silicon's Secrets, reverse-engineering hardware cryptographic RFID tags - Karsten Nohl
* 12h-13h: Free700 - Benjamin Henrion

* 14h-15h: Tor MX: Routing emails through Tor - Lunar
* 15h-16h: The Openpattern Modular Routing Platform - Sebastien Bourdeauducq & OpenPattern Team
* 16h-17h: Clone your Hacklab - /tmp/lab crew
* 17h-18h: OpenBeacon?
* 18h-19h: "Visions in reconfigurable open source computing — and some very first steps with lm32" - das labor aka Jörg Bornschein
* 19h-20h: HACK MINE - EH Eleonore Hellio

Wednesday 18th: Workshop Day #1 (Hacker-centric workshops)

  • Wikidot: your wiki website in 3 minutes - Benjamin Henrion
  • Logz & web 1.9 - Loz
  • Buddy Rivers Live - Dave Miller
  • L’art viral / Détournements artistiques dans le champ technosocial - maxime marion
  • NoOOXML - Benjamin Henrion
  • GOTO10 collective's current and future projects - Thomas Vriet
  • Opensource Multitouch Hardware/Software - Addie Wagenknecht
  • MultiTouch Pour TOus/ No COst / de 7 à 97 ans - jimmy hertz
  • Dessin Copyleft - antoine moreau

Workshops start in the morning and/or afternoon and occupy a space in the workshop room.

Thursday 19th: Workshop Day #2 (Circuit Bending & music/sound related workshops)

  • Circuit Bending Workshop - Beatrix*JAR
  • Processing+Arduino+… - HyperOhm (Pascal CHIROL et Grégoire Lauvin)
  • Polychroma - Raphael Isdant et Jimi Hertz
  • Build your USB FM Transmitter - Maurin Doneaud, Philippe Langlois, Rémi Delepoulle, Vincent Roudaut
  • Circuit Bending Workshop - ComputerTruck
  • Circuit Bending - camille jauny
  • SPIRITUAL COMPOST - Joachim Montessuis

Friday 20th: Performance Day #1

  • Les instruments culinaires - Jean-Marc Montarou
  • Ghost Noise in Sound Mixer - Laurent DiBiase
  • A BAND OF BAD DOGS - K.rockshire aka Bob Vador
  • Be a hero - jeanfrançois blanquet
  • I++ - maxime marion
  • Bobby vs Predator 3 - Benjamin Cadon
  • C.S.I - CSI (Creation Sous Influences)
  • Kruno jost & Philippe Langlois - Curcutting

All these performances will play on amplified sound system.

Anybody in this Performance Day can choose to present as a placard session and then can self register on:
http://leplacard.org/2008/Hacker%20Space%20Fest%20Placard/
Also, you can choose to do both if you want to have an

Saturday 21st: Performance Day #2 (Placard)
Exception conference: * OLSR mesh routing daemon - Aaron Kaplan (by his req, speak on weekend)

Placard session will be aired on local FM and headphone splitter (no amplified sound)

Party night with many live, Djs, (Ced23, McBelzebuth + guests), this part during the night will be (maybe / on demand) amplified.

Sunday 22nd: Performance Day #3 (Placard)
Placard session will be aired on local FM and headphone splitter (no amplified sound)

Old page programme

Saturday 14 and Sunday 15 June: Installation setup

  • BioOsc - Gregoire Lauvin
  • Museur Modele A - Stéphanie Richard aka GastFall, Emmanuel Allard, Gérard Parésys, Alexandre Korber (Quelquejeu)
  • the Road Between Us - EEmilie Brout & Maxime Marion
  • TAZ Zone d'Attention Temporaire - Vanessa Brunet, Anecess Desjardin, Natacha Mercier,Yannick Riffault, Princess Huguette

These installations will last till the end of the festival (22nd of June).

Monday 16 June: Conference Day #1

Time Title Speaker Lang
09:00 Introduction Philippe Langlois English
10:00 Opera Calling #!/usr/bin/doma English
11:00 Pratiques Analogiques Grégoire Lauvin English
12:00 HostileWRT Florian Fainelli & Philippe Langlois English
13:00 Lunch Lunch Lunch
14:00 Hackerbot Labs, the creation of legitimate chaos 3ric Johanson English
15:00 Histoire et enjeux du Logiciel Libre Lionel Allorge French
16:00 Hacking Airflow: Ordinary Aerodynamics for Fun and Profit Olivier Cleynen English
17:00 MultiMesh: wifi mesh networking and multiple channels Benjamin Henrion English
18:00 BackTrack3: un couteau suisse de la securite reseau Shaman Virtuel French
19:00 Bricophone, 5G "operator-less" telephone network BricoLabs English
20:00 La Quadrature du Net Jeremie Zimmermann French

Tuesday 17 June: Conference Day #2

Time Title Speaker Lang
10:00 What is terrorism Anne Roth English
11:00 Disclosing Silicon's Secrets, reverse-engineering hardware cryptographic RFID tags Karsten Nohl English
12:00 Free700, or WiFi on steroids Benjamin Henrion English
13:00 Lunch You and me Food
14:00 MX: Routing emails through Tor Lunar English
15:00 The Openpattern Modular Routing Platform Sebastien Bourdeauducq & OpenPattern Team English
16:00 Clone your Hacklab /tmp/lab crew English
17:00 OpenBeacon XXX YYY English
18:00 Visions in reconfigurable open source computing, and some very first steps with lm32 Jörg Bornschein English
19:00 Hack Mine Eleonore Hellio English

Wednesday 18 June: Workshop Day #1 (Hacker-centric workshops)

Time Title Speaker Lang
10:00 Wikidot: your wiki website in 3 minutes Benjamin Henrion English
11:00 Logz & web 1.9 Loz English
12:00 Buddy Rivers Live Dave Miller English
13:00 Lunch You and me Food
14:00 WiFi Antenna design: slotted waveguide and others Benjamin Henrion English
14:00 L’art viral / Détournements artistiques dans le champ technosocial Maxime Marion French
15:00 GOTO10 collective's current and future projects Thomas Vriet English
16:00 Opensource Multitouch Hardware/Software Addie Wagenknecht English
17:00 MultiTouch Pour Tous, No Cost, de 7 à 97 ans Jimmy Hertz English
18:00 Dessin Copyleft Antoine Moreau French
19:00 Hack Mine Eleonore Hellio English

Thursday 19 June: Workshop Day #2 (Circuit Bending & music/sound related workshops)

Time Title Speaker Lang
09:00 Circuit Bending Workshop Beatrix*JAR English
10:00 Processing+Arduino+… - HyperOhm Pascal Chirol et Grégoire Lauvin French
11:00 Polychroma Raphael Isdant et Jimi Hertz French
12:00 Build your USB FM Transmitter Maurin Doneaud, Philippe Langlois, Rémi Delepoulle, Vincent Roudaut English
13:00 Lunch You and me Food
14:00 Circuit Bending Workshop ComputerTruck English
15:00 Circuit Bending Camille Jauny English
16:00 Spiritual Compost Joachim Montessuis English

Friday 20 June: Performance Day #1

Time Title Performer
10:00 Les instruments culinaires Jean-Marc Montarou
11:00 Ghost Noise in Sound Mixer Laurent DiBiase
12:00 A band of bad dogs K.rockshire aka Bob Vador
13:00 Be a hero Jean-François Blanquet
14:00 I++ Maxime Marion
15:00 Bobby vs Predator 3 Benjamin Cadon
16:00 C.S.I CSI (Creation Sous Influences)
17:00 Curcutting Kruno jost & Philippe Langlois

All these performances will play on amplified sound system.

Anybody in this Performance Day can choose to present as a placard session and then can self register here.

Saturday 21 June: Performance Day #2 (Placard)

Time Title Speaker Lang
14:00 OLSR mesh routing daemon Aaron Kaplan English

Placard session will be aired on local FM and headphone splitter (no amplified sound).

Party night with many live, Djs, (Ced23, McBelzebuth + guests), this part during the night will be (maybe / on demand) amplified.

Sunday 22 June: Performance Day #3 (Placard)

Placard session will be aired on local FM and headphone splitter (no amplified sound)